Description
Hot Cams - 09262911 - Intake Valve - Steel - Honda
Features
- Precision polished surface
- Induction hardened valve stem tip
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Designed and manufactured to meet or exceed OEM specifications and standards
- Seat angle is 45 .
Specs
| Product Name | Valve |
| Length Metric | 78.000 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Off-Road |
| Application | Intake |
| Color/Finish | Black |
| Head Diameter Metric | 26.000 mm |
| Stem Diameter Metric | 4.480 mm |
| Units | Each |
Fitment
| 2010-2011, 2025 | Honda | CRF150RB Expert |
| 2007-2025 | Honda | CRF150R |
| 2007-2009, 2012-2025 | Honda | CRF150R Expert |