Description
Acerbis - 06351513 - X-Ultimate Handguards - Black/Green
Features
- For handlebars with an external diameter from 22 mm to 28 mm and twinwall
- Adjusts horizontally
- Universal mounting behind brake master cylinder
- Nylon mounting brackets included; replacement brackets available separately
Specs
| Color/Finish | Black |
| For Handlebar Diameter | 25,4 mm (1'') |
| Mount Type | Handlebar |
| Color/Finish | Green |
| For Handlebar Diameter | 22 mm (7/8'') |
| Material | Textile |
| Base Color | Black |
| For Handlebar Diameter Imperial | 1'' |
| Base Finish | Flat |
| For Handlebar Diameter Metric | 22 mm |
| For Handlebar Diameter Metric | 25.4 mm |
| Mount Material | Plastic |
| Base Color | Green |
| For Handlebar Diameter Imperial | 1-1/8'' |
| For Handlebar Diameter Imperial | 7/8'' |
| For Handlebar Diameter Metric | 28.6 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| For Handlebar Diameter | 28,6 mm (1-1/8'') |
| Color/Finish | Flat |
| Features | Mounting Hardware Included |
| Product Name | Handguard |
| Type | Standard |
| Model | X-Ultimate |
| Style | Universal |
| Units | Pair |