Description
All Balls - 02130509 - CV Boot Kit - Front Inner/Outer | Rear Inner
Features
- Kit includes two stainless steel clamps that are designed to be tightened without the use of special tools
- Lithium-based molybdenum grease ensures good lubrication for long CV joint life
- Replacement Part for OEM Number(s):1CT2510H0000,28P2510H0000,28P2510H0100,28P2510H0200,28P2510H0300,28P2510H1000,2UD2510H0000,3B42510H0000,42230HP7A01,5493131G10,5493131G12,5493131G13,6493131G10,6493131G11,6493131G12,B162510H0000
Specs
| Length Imperial | 3-3/8'' |
| Mounting Position | Inboard |
| Color/Finish | Black |
| Units | Kit |
| Length Metric | 86 mm |
| Outside Diameter Imperial | 2-21/64'' |
| Riding Style | UTV |
| Type | CV |
| Base Color | Black |
| Inside Diameter Metric | 17 mm |
| Mounting Position | Outboard |
| Riding Style | ATV |
| Inside Diameter | 17 mm (11/16'') |
| Mounting Position | Rear |
| Outside Diameter Metric | 59 mm |
| Material | Rubber |
| Mounting Position | Front |
| Outside Diameter | 59 mm (2-21/64'') |
| Product Name | Boot |
Fitment
| 2009-2014 | Honda | TRX420FA Rancher AT |
| 2009-2024 | Kawasaki | KAF620 Mule 4010 4x4 |
| 2009-2013 | Kawasaki | KAF950 Mule 4010 Diesel 4x4 |
| 2009-2024 | Kawasaki | KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 |
| 2008-2009, 2011-2018 | Suzuki | LT-A750X KingQuad AXi 4x4 |
| 2018-2024 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS SE |
| 2020-2024 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS XT-R |
| 2016-2024 | Yamaha | YFM700K Kodiak |
| 2016-2024 | Yamaha | YFM700K Kodiak EPS |
| 2018-2024 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS |
| 2019-2024 | Yamaha | YFM450 Kodiak 450 EPS SE |
| 2009-2013 | Kawasaki | KAF950 Mule 4010 Trans 4x4 Diesel |
| 2009-2012, 2014 | Yamaha | YFM550 Grizzly FI 4x4 Auto |
| 2007-2016 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto |
| 2008-2012, 2014-2017 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS |
| 2011-2018 | Suzuki | LT-A500 KingQuad AXi |
| 2018 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS LE |
| 2022-2024 | Yamaha | YFM450 Kodiak 450 |
| 2018-2024 | Yamaha | YFM450 Kodiak 450 EPS |
| 2018-2024 | Yamaha | YFM700K Kodiak EPS SE |
| 2009-2015 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS SE |
| 2007-2010 | Suzuki | LT-A450X KingQuad AXi 4x4 |
| 2008-2014 | Yamaha | YFM450 Grizzly 4x4 Auto |
| 2021-2023 | Kawasaki | KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 Camo |
| 2007 | Suzuki | LT-A700X KingQuad 4x4 |
| 2021-2023 | Kawasaki | KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 FE |
| 2016-2017 | Kawasaki | KAF620 Mule 4010 Trans 4x4 SE |
| 2009-2012, 2014 | Yamaha | YFM550 Grizzly FI 4x4 Auto EPS |
| 2007 | Suzuki | LT-A KingQuad 700 Camo 4x4 |
| 2009-2014 | Honda | TRX420FPA Rancher EFI 4x4 |
| 2013 | Yamaha | YFM 550 Grizzly 4x4 |
| 2008-2009, 2011-2018 | Suzuki | LT-A KingQuad 750 AXi Camo 4x4 |
| 2008 | Suzuki | LT-A KingQuad 750 AXi AT SE 4x4 |
| 2011-2013 | Suzuki | LT-A KingQuad 750 AXi PS Camo 4x4 |
| 2011-2018 | Suzuki | LT-A KingQuad 500 AXi Camo 4x4 |
| 2011-2014 | Yamaha | YFM450 Grizzly 4x4 Auto EPS |
| 2007-2009 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI Ducks Unltd Ed. 4x4 |
| 2001-2002 | Kawasaki | KAF950 Mule 2510 Diesel |
| 2011-2013 | Suzuki | LT-A750 KingQuad AXi Power Steering |
| 2014 | Suzuki | LT-A750X KingQuad AXi 4x4 LE |
| 2011-2013 | Suzuki | LT-A500 KingQuad AXi Power Steering |
| 2013 | Yamaha | Grizzly 450 EPS 4x4 |
| 2014 | Honda | TRX420FA Rancher AT DCT IRS |
| 2007 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI Outdoorsman Ed 4x4 |
| 2013 | Yamaha | YFM 550 Grizzly EPS 4x4 |
| 2016-2017 | Kawasaki | KAF Mule 4010 Trans SE 4x4 |
| 2009 | Suzuki | LT-A KingQuad 750 AXi Rockstar Ed. 4x4 |
| 2008 | Suzuki | LT-A KingQuad 450 AXi AT SE 4x4 |
| 2009 | Suzuki | LT-A KingQuad 750 AXi LTD 4x4 |
| 2018-2019 | Kawasaki | KAF Mule 4010 Trans SE 4x4 |
| 2007 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI SE 4x4 |
| 2009 | Yamaha | YFM 550 Grizzly EPS SE 4x4 |
| 2008-2009 | Suzuki | LT-A KingQuad 450 AXi Camo 4x4 |
| 2009 | Suzuki | LT-A KingQuad 450 AXi LTD 4x4 |
| 2012-2013 | Suzuki | LT-A KingQuad 500 AXi PS Camo 4x4 |
| 2007 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI Exploring Ed 4x4 |
| 2013 | Suzuki | LT-A KingQuad 500 AXi PS 30th Anniversary Ed. 4x4 |
| 2013 | Suzuki | LT-A KingQuad 750 AXi PS 30th Anniversary Ed. 4x4 |