Description
Cometic - 09344369 - Clutch Gasket - Honda
Features
- Aluminum core gives the gasket strength for a superior seal and prevents the gasket from weeping or crawling out in today's engine cases with limited sealing surfaces
- No sealants required for installation
- Save service time as AFM will not stick to the engine case making replacement quick and easy, no more scraping
- AFM is a compounded nitrile synthetic rubber bonded to an aluminum core with a high temperature resistance of more than 250 F; it has an 85% recovery while maintaining a strong torque retention
- No gasket sealants or silicone bead is required, re-torque is also not required
- Made in the USA
Specs
| Model | Hi-Performance |
| Product Name | Gasket |
| Bore Size Metric | 55.00 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Clutch Cover |
| Bore Size Metric | 51.00 mm |
| Bore Size Metric | 58.00 mm |
| Material | AFM (Aluminum Foam Material) |
| Units | Each |
Fitment
| 1992-2003 | Honda | XR100 |
| 1992-2003 | Honda | XR80R |
| 2004-2013 | Honda | CRF100F |
| 2004-2012 | Honda | CRF80F |