Description
Cometic - 09344500 - Clutch Gasket - Kawasaki/Suzuki
Features
- Aluminum core gives the gasket strength for a superior seal and prevents the gasket from weeping or crawling out in today's engine cases with limited sealing surfaces
- No sealants required for installation
- Save service time as AFM will not stick to the engine case making replacement quick and easy, no more scraping
- AFM is a compounded nitrile synthetic rubber bonded to an aluminum core with a high temperature resistance of more than 250 F; it has an 85% recovery while maintaining a strong torque retention
- No gasket sealants or silicone bead is required, re-torque is also not required
- Made in the USA
- Replacement Part for OEM Number(s):K110610031
Specs
| Bore Size Metric | 83.00 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Clutch Cover |
| Bore Size Metric | 78.00 mm |
| Bore Size Metric | 80.00 mm |
| Model | Hi-Performance |
| Bore Size Metric | 84.00 mm |
| Bore Size Metric | 77.00 mm |
| Bore Size Metric | 81.00 mm |
| Material | AFM (Aluminum Foam Material) |
| Product Name | Gasket |
| Units | Each |
Fitment
| 2004-2008 | Kawasaki | KX250F |
| 2004-2006 | Suzuki | RMZ250 |