Description
Did - 12230311 - 428 VX Series X-Ring Chain - 25 Feet
Features
- Pre-stretched at the factory
- Superior longer life than previous VM Series
Specs
| Chain Size | 428 |
| Product Name | Drive Chain |
| Riding Style | Street |
| Bulk Chain Length Imperial | 25' |
| Bulk Chain Length Metric | 7.6 m |
| Riding Style | Off-Road |
| Seal Type | X-Ring |
| Tensile Strength Imperial | 7420 lb |
| Tensile Strength Metric | 33 kN |
| Bulk Chain Length | 7,6 m (25') |
| Master Link Connector Type | Clip |
| Units | Each |
| Maximum Engine Displacement (Street) | 350 cc |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Type | Bulk |
| Chain Type | 428 VX |
| Maximum Engine Displacement (Offroad) | 350 cc |