Description
Hot Rods - 09240579 - Wrist Pin Bearing - 16 mm x 21 mm x 22.5 mm KZT - Yamaha
Features
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
Specs
| Inside Diameter Metric | 16 mm |
| Type | Wrist Pin |
| Units | Each |
| Length Metric | 22.5 mm |
| Application | Connecting Rod |
| Outside Diameter Metric | 21 mm |
| Riding Style | ATV |
| Style | KZT |
| Product Name | Bearing |
Fitment
| 1988-2006 | Yamaha | YFS200 Blaster |
| 1987-2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |