Description
K & N - 10113118 - OE Replacement High-Flow Air Filter - Yamaha
Features
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
- Replacement Part for OEM Number(s):5XT144510000
Specs
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Length Metric | 132,0 mm |
| Width Metric | 68.00 mm |
| Length | 132,00 mm (5,20'') |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish | Red |
| Filter Height Imperial | 1.063'' |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Length Imperial | 5.20'' |
| Riding Style | Street |
| Width | 68,00 mm (2,68'') |
| Features | Washable |
| Width Imperial | 2.68'' |
| Product Name | Air Filter |
Fitment
| 2008-2025 | Yamaha | XT250 |