Description
K&S Technologies - 04070562 - Fork Seals - 41 mm x 53 mm x 8 mm
Features
Specs
| Thickness Imperial | 0.32'' |
| Thickness Metric | 8.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Units | Pair |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Inside Diameter Metric | 41.00 mm |
| Outside Diameter Metric | 53.00 mm |
| Riding Style | Street |
Fitment
| 1993-1994 | Kawasaki | KDX 220 |
| 1991-1992 | Kawasaki | ZX-7 R Ninja |
| 2006-2015 | Yamaha | YZF-R6 V |
| 1983-1988 | Kawasaki | ZN1300 Voyager |
| 2008-2018 | Kawasaki | KLR650 |
| 2009-2015 | Yamaha | FZ6R |
| 1986-1989 | Suzuki | Cavalcade LX |
| 1979, 1981-1982 | Kawasaki | KZ 1300 B |
| 1986 | Suzuki | GSX-R 750 R Special Edition |
| 1993-1994 | Kawasaki | ZX 750M Ninja |
| 2022-2023 | Kawasaki | KLR650 Adventure |
| 1991-1993 | Kawasaki | ZR750C Zephyr |
| 1980 | Kawasaki | KZ1300B |
| 1993-1995 | Kawasaki | ZX 750L Ninja |
| 2011-2017 | Yamaha | XVS13 Stryker |
| 1996-2003 | Kawasaki | EN500C Vulcan 500 LTD |
| 2000-2002, 2005-2006 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
| 1994-1998 | Kawasaki | ZG1000 Concours |
| 1996 | Kawasaki | ZX1100 GPZ ABS |
| 1994-1995 | Yamaha | FZR1000 |
| 1991-1993 | Suzuki | GSF400 Bandit |
| 1992-1993 | Yamaha | TDM850 |
| 1986-1988, 1990-1991 | Suzuki | GSX-R1100 |
| 1995-1997 | Kawasaki | ZX 1100E Ninja GPZ |
| 1984 | Suzuki | GS 1100 E |
| 2006 | Yamaha | YZF-R6 SP |
| 1995, 1997 | Kawasaki | ZX 1100F Ninja GPZ ABS |
| 1990 | Kawasaki | KX125 |
| 1990 | Kawasaki | KX250 |
| 1990 | Kawasaki | KX500 |
| 1986-1989 | Honda | XR250R |
| 1986-1987 | Suzuki | GSX-R750 |
| 1985-1986 | Suzuki | GV1200 Madura |
| 1982-1983 | Suzuki | GS1100E |
| 1994-1997 | Kawasaki | ZX 900 B ZX-9R |
| 1995-1997 | Kawasaki | ZX 600F Ninja |
| 1979-1982 | Kawasaki | KZ 1300 A |