Description
Moto-Master - 17213390 - Brake Pads - Nitro Series
Features
Specs
| Units | Set of 2 |
| Length Metric | 94 mm |
| Thickness | 7,4 mm (19/64'') |
| Width Imperial | 1-1/4'' |
| Product Name | Brake Pad |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 3-45/64'' |
| Thickness Imperial | 19/64'' |
| Thickness Metric | 7.4 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Width Metric | 31,9 mm |
| Length | 94 mm (3-45/64'') |
| Style | Nitro Series |
| Width | 31,9 mm (1-1/4'') |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Off-Road |
Fitment
| 1990-1994 | Honda | CR125 |
| 1988-1995 | Honda | NX250 |
| 1991 | Honda | XL250R Baja |
| 1991-1995 | Honda | XR250R |
| 1989-1994 | Honda | CR250R |
| 1987-1994 | Honda | CR500R |
| 1987-1990 | Honda | XR600R |