Description
Ngk Spark Plugs - BPR6ES11 - Spark Plug - BPR6ES-11
Features
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Thread Reach Metric | 12.7 mm |
| Heat Range | 6 |
| Terminal Configuration | Removable Nut |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Type | Resistor |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap Imperial | 0.043'' |
| Spark Gap Metric | 1.1 mm |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Model | BPR6ES-11 |
| Units | Each |
| Hex Size Metric | 20.6 mm |
| Spark Gap | 1,1 mm (0,043'') |
Fitment
| 1980-1981 | Harley-Davidson | FXB Sturgis |
| 1981 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1980-1981 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1975-1978, 1980-1981 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1977-1978, 1980-1981 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1983-1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1980-1981 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | 1200 Fat Bob FXEF |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | 1200 Super Glide FXE |
| 1975-1978 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
| 1975-1978, 1981 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Fat Bob FXEF |
| 1979 | Harley-Davidson | Low Rider FXS |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | 1200 Low Rider FXS |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1978-1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1975-1980 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |