Description
Ngk Spark Plugs - C9E - Spark Plug - C9E
Features
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Electrical Resistance | - |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031'') |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Thread Reach Metric | 19.1 mm |
| Spark Gap Metric | 0.8 mm |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size Metric | 16 mm |
| Model | C9E |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Heat Range | 9 |
| Spark Gap Imperial | 0.031'' |
| Type | Non-Resistor |
| Ground Electrode Shape | Standard |
Fitment
| 1991-1992 | Kawasaki | ZX-7 R Ninja |
| 1992 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6 |