Description
Ngk Spark Plugs - DP9EA9 - Spark Plug - DP9EA-9
Features
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Product Name | Spark Plug |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Spark Gap Imperial | 0.031'' |
| Spark Gap Metric | 0.8 mm |
| Style | Standard |
| Electrical Resistance | - |
| Riding Style | Off-Road |
| Thread Reach Metric | 19.1 mm |
| Type | Non-Resistor |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Hex Size Metric | 19 mm |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031'') |
| Units | Each |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Heat Range | 9 |
| Model | DP9EA-9 |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Riding Style | Street |
Fitment
| 1985-2005 | Kawasaki | KLR250 |
| 1992 | KTM | 600 LC4 |
| 1985 | Kawasaki | ZX550 GPZ |
| 1985 | Suzuki | SP600 |
| 1983 | Kawasaki | EX305 GPZ |
| 1985-2005 | Kawasaki | KL 250 -D KLR |