Description
Parts Unlimited - 21130125 - Battery - 6N4C-1B
Features
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
Specs
| Height Imperial | 4-1/8'' |
| Volts | 6 V |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.4 A |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 2-13/16'' |
| Negative Terminal Location | Left |
| Units | Kit |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Positive Terminal Location | Right |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Product Name | Battery |
| Type | Conventional |
| Weight Imperial | 1.4 lb |
| Width Imperial | 2-13/16'' |
| Vent Location | Right |
Fitment
| 1974-1978 | Honda | XL125K |
| 1976-1979 | Honda | CT70 |
| 1974-1975 | Honda | CT70K Trail |
| 1977-1978 | Honda | XL100K |
| 1979, 1982 | Honda | XL100S |
| 1980-1982 | Honda | XL80S |
| 1977-1979 | Honda | XL75 |
| 1977 | Honda | CT125 |
| 1974-1976 | Honda | XL70 |