Description
Renthal - 06030143 - Rubber-Mounted Handlebar Clamp - 1-1/8" - 5 mm Offset
Features
- CNC-machined from 6086-T6 aluminum and studs from hardened nickel chromoly steel
- Utilizes the OEM rubber cones; not included
Specs
| Base Finish | Flat |
| Material | Aluminum |
| Color/Finish | Black |
| Features | 5 mm Offset |
| Units | Pair |
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 28,6 mm (1-1/8'') |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/8'' |
| Material | Steel |
| Product Name | Mount |
| Riding Style | Off-Road |
| Style | Drop-In |
| Type | Handlebar |
| Clamping Diameter Metric | 28.6 mm |
| Color/Finish | Flat |
Fitment
| 2014-2022 | Yamaha | YZ125 |
| 2017-2024 | Yamaha | YZ250 |
| 2017-2022 | Yamaha | YZ250F |
| 2017-2022 | Yamaha | YZ450F |