Description
Renthal - 06030303 - Rubber-Mounted Handlebar Clamp - 1-1/8" - 5 mm Offset
Features
- CNC-machined from 6086-T6 aluminum and studs from hardened nickel chromoly steel
- Utilizes the OEM rubber cones; not included
Specs
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 28,6 mm (1-1/8'') |
| Color/Finish | Flat |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/8'' |
| Product Name | Mount |
| Color/Finish | Black |
| Material | Aluminum |
| Base Finish | Flat |
| Style | Standard |
| Material | Steel |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Handlebar |
| Units | Pair |
| Clamping Diameter Metric | 28.6 mm |
| Features | 5 mm Offset |
Fitment
| 2021 | Kawasaki | KX 250XC |
| 2009-2014, 2016, 2018-2020 | Kawasaki | KLX450R |
| 2022-2024 | Kawasaki | KLR650 ABS |
| 2023-2025 | Kawasaki | KLX230R |
| 2022-2024 | Kawasaki | KLX300SM |
| 2022 | Kawasaki | KX 450 F |
| 2015, 2017 | Kawasaki | KLX 450 R |
| 2025 | Kawasaki | KLX 230S |
| 2023-2025 | Kawasaki | KLX230S |
| 2023-2025 | Kawasaki | KLX230S ABS |
| 2017 | Kawasaki | KLX 450 F |
| 2015-2016 | Kawasaki | KFX 450 R |
| 2014-2020, 2023-2026 | Yamaha | YZ125 |
| 2020-2022, 2025-2026 | Yamaha | YZ125X |
| 2010-2020, 2025-2026 | Yamaha | YZ250 |
| 2017-2019, 2021-2022, 2025-2026 | Yamaha | YZ250X |
| 2020-2026 | Kawasaki | KX250 |
| 2019-2026 | Kawasaki | KX450 |
| 2009-2021 | Kawasaki | KX250F |
| 2009-2021 | Kawasaki | KX450F |
| 2009-2014 | Kawasaki | KFX450R |
| 2010-2013 | Yamaha | WR250F |
| 2010-2013 | Yamaha | WR450F |
| 2010-2013 | Yamaha | YZ250F |
| 2010-2013 | Yamaha | YZ450F |
| 2023-2024 | Kawasaki | KX450X |
| 2025 | Kawasaki | KLX 230S ABS |
| 2021-2024 | Kawasaki | KX250X |
| 2022-2024 | Kawasaki | KLR650 |
| 2023, 2025 | Kawasaki | KLX230R S |