Description
Wossner - 09106845 - Piston Kit - 94.95 mm - Gas Gas | Husqvarna | KTM
Features
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kit includes piston, rings, pin and clips
Specs
| Stroke Length Metric | 63.40 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged |
| Type | Two Ring Design |
| Units | Kit |
| Style | Standard Size A |
| Displacement | 450 cc |
| Product Name | Piston Kit |
| Type | Gas Ported |
| Bore Size Metric | 95.00 mm |
| Piston Size Metric | 94.95 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Premium Series |
| Riding Style | Off-Road |
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Compression Ratio Imperial | 14.0:1 |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
Fitment
| 2023-2025 | KTM | 450 XC-F |
| 2023-2025 | Husqvarna | FC450 |
| 2023-2025 | KTM | 450 SX-F |
| 2024-2025 | Gas Gas | MC 450F |