Description
Wossner - 09104900 - Piston Kit - 39.47 mm - Gas Gas | Husqvarna | KTM
Features
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kits includes piston, rings, pin and clips
Specs
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Bore Size Metric | 39.51 mm |
| Model | Standard Series |
| Riding Style | Off-Road |
| Stroke Length Metric | 40.00 mm |
| Displacement | 49 cc |
| Bore - Oversize | +0,01 mm |
| Style | Standard Size B |
| Bore - Oversize Metric | +0.01 mm |
| Piston Size Metric | 39.47 mm |
| Type | Single Ring |
| Units | Kit |
| Piston Material | Forged |
| Product Name | Piston Kit |
Fitment
| 2021-2025 | Gas Gas | MC 50 |
| 2017-2025 | Husqvarna | TC50 |
| 2009-2025 | KTM | 50 SX |