Description
Wossner - 09106284 - Piston Kit - 70.91 mm - Arctic Cat
Features
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Piston Size Metric | 70.91 mm |
| Stroke Length Metric | 62.70 mm |
| Riding Style | Snow |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Piston Material | Forged |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Type | Dual Ring |
| Bore Size Metric | 71.00 mm |
| Units | Kit |
Fitment
| 1998-2000 | Arctic Cat | ZL 500 |
| 1998-2000 | Arctic Cat | ZR 500 |
| 2000 | Arctic Cat | Powder Special 500 EFI |