Description
Wossner - 09106285 - Piston Kit - 73.28 mm - Arctic Cat
Features
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | Forged |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length Metric | 65.00 mm |
| Units | Kit |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Piston Size Metric | 73.28 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size Metric | 73.40 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Type | Dual Ring |
Fitment
| 1995-1996 | Arctic Cat | Bearcat 550 |
| 1997-2001 | Arctic Cat | Panther |
| 1991-1995 | Arctic Cat | EXT 550 Mountain Cat |
| 2000-2003 | Arctic Cat | ZL 550 ESR |
| 2000-2003 | Arctic Cat | ZL 550 |
| 2003-2005 | Arctic Cat | Pantera 550 |
| 1992-1993 | Arctic Cat | EXT 550 |
| 1994-1996 | Arctic Cat | Cheetah 550 |
| 1994-1998 | Arctic Cat | Cougar 550 |
| 1996-2002 | Arctic Cat | Bearcat 550 Wide Track |
| 1994 | Arctic Cat | EXT 550 EFI |