Description
Wossner - 09106321 - Piston Kit - 84.88 mm - Polaris
Features
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length Metric | 70.00 mm |
| Units | Kit |
| Bore Size Metric | 85.00 mm |
| Riding Style | Snow |
| Bore - Oversize | Standard |
| Piston Size Metric | 84.88 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Type | Dual Ring |
| Piston Material | Forged |
Fitment
| 2003-2004 | Polaris | 800 PRO X |
| 2001 | Polaris | Indy 800 LE |
| 2001-2005 | Polaris | Indy 800 XC SP Edge |
| 2004-2005 | Polaris | Indy 800 Edge Touring |
| 2004 | Polaris | Indy 800 Classic |