Description
Wossner - 09106334 - Piston Kit - 76.37 mm - Ski Doo | Lynx
Features
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Piston Material | Forged |
| Piston Size Metric | 76.37 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size Metric | 76.50 mm |
| Stroke Length Metric | 65.80 mm |
| Bore - Oversize | +0,50 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Type | Single Ring |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize Metric | +0.50 mm |
| Riding Style | Snow |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
Fitment
| 1999-2000 | Ski-Doo | MX-Z 600 Adrenaline |
| 1999-2002 | Ski-Doo | Summit 600 |
| 2001-2003 | Lynx | Super Touring 600 |
| 2006-2007 | Ski-Doo | MX-Z 500 TNT SS w/120\ |
| 1999-2002 | Ski-Doo | Grand Touring 600 GS |
| 2009-2013 | Ski-Doo | Summit 500 SS Everest |
| 2003 | Ski-Doo | Legend 600 Sport |
| 2002-2003 | Ski-Doo | MX Z 600 Sport |
| 2001-2004 | Ski-Doo | MX Z 600 Adrenaline |
| 2001-2004 | Ski-Doo | MX Z 600 Trail |
| 2002, 2010 | Ski-Doo | Summit 600 Sport |
| 2009-2013 | Ski-Doo | MX-Z 550F Renegade Sport |
| 1999-2001 | Ski-Doo | MX Z 600 |
| 1999-2002 | Ski-Doo | Formula Z 600 |
| 2012-2019 | Ski-Doo | Summit Sport 600 Carb |
| 2001 | Ski-Doo | Skandic 600 WT L/C |
| 2005, 2007-2008, 2010 | Ski-Doo | GSX Sport SS 500 w/120\ |
| 2003 | Lynx | Ranger LCE 600 |
| 2004-2009 | Ski-Doo | MX-Z 500 Trail SS w/121\ |
| 2010-2015 | Ski-Doo | Grand Touring 600 Sport |
| 1999-2000, 2002 | Ski-Doo | Formula 600 Deluxe GSE |
| 1999-2000 | Ski-Doo | MX-ZX 600 |
| 2002-2004 | Ski-Doo | MX-Z 600 |
| 2008-2010 | Ski-Doo | GSX Sport SS 500 w/121\ |
| 2008-2009 | Ski-Doo | MX Z 500 TNT |
| 2006-2008 | Ski-Doo | GTX 500SS Sport |
| 2001-2004 | Ski-Doo | MX Z 600 X |
| 2005-2007, 2009 | Ski-Doo | GSX 500SS Sport |
| 2001-2004 | Ski-Doo | Skandic 600 SUV |
| 2002-2004 | Ski-Doo | Skandic 600 WT |
| 1999-2000 | Ski-Doo | MX-Z 600 Trail |
| 2004-2009 | Ski-Doo | MX-Z 500 Adrenaline SS w/121\ |
| 1999-2002 | Ski-Doo | Grand Touring 600 SE |
| 2000-2001 | Ski-Doo | Formula Deluxe 600 |
| 2001 | Ski-Doo | Formula Deluxe 600 GSE |
| 2005-2006 | Ski-Doo | GTX 500 Sport SS w/136\ |
| 2004-2006 | Lynx | Ranger 600 |
| 1999, 2002 | Ski-Doo | Formula 600 Deluxe |
| 2011 | Ski-Doo | Summit Sport |