Description
Wossner - 09106343 - Piston Kit - 82.36 mm - Ski Doo | Lynx
Features
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Bore - Oversize Metric | +0.50 mm |
| Bore Size Metric | 82.50 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length Metric | 75.70 mm |
| Riding Style | Snow |
| Piston Material | Forged |
| Piston Size Metric | 82.36 mm |
| Units | Kit |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore - Oversize | +0,50 mm |
| Type | Dual Ring |
Fitment
| 2004-2007 | Ski-Doo | GSX 800 |
| 2005 | Ski-Doo | GTX 800 |
| 2004-2007 | Ski-Doo | MX Z 800 Renegade X |
| 2003-2006 | Ski-Doo | Summit 800 Adrenaline 144 |
| 2005-2006 | Ski-Doo | Summit 800 Adrenaline 151 |
| 2003-2006 | Ski-Doo | Summit 800 H.O. |
| 2003-2006 | Ski-Doo | Summit X 800 H.O. |
| 2007 | Ski-Doo | GTX 800 P-TEK |
| 2007 | Ski-Doo | MX-ZX 800 P-TEK |
| 2002-2003 | Ski-Doo | Legend 800 |
| 2007 | Ski-Doo | MX-Z 800 P-TEK |
| 2002-2003 | Ski-Doo | Grand Touring 800 |
| 2006-2007 | Ski-Doo | GTX 800 H.O. |
| 2007 | Ski-Doo | GSX 800 P-TEK |
| 2002 | Lynx | Super Touring 700 |
| 2007 | Ski-Doo | MX Z 800 Blizzard |