Description
Wossner - 09106635 - Piston Kit - 53.95 mm - Yamaha
Features
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kits includes piston, rings, pin and clips
Specs
| Piston Size Metric | 53.95 mm |
| Style | Standard Size A |
| Piston Material | Forged |
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Type | Dual Ring |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Stroke Length Metric | 54.50 mm |
| Bore Size Metric | 54.00 mm |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 125 cc |
| Model | Standard Series |
| Riding Style | Off-Road |
Fitment
| 2020-2022 | Yamaha | YZ125X |
| 2005-2021 | Yamaha | YZ125 |