Description
Wossner - 09104924 - Piston Kit - 94.96 mm - Beta | KTM
Features
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Bore - Oversize Metric | +0.01 mm |
| Piston Size Metric | 94.96 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Riding Style | ATV |
| Bore Size Metric | 95.01 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Stroke Length Metric | 72.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Model | Premium Series |
| Piston Material | Forged |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Riding Style | Street |
| Bore - Oversize | +0,01 mm |
| Compression Ratio Imperial | 11.0:1 |
| Style | Standard Size B |
| Units | Kit |
Fitment
| 2005-2009 | Beta | 525 RR 4T |
| 2003-2005 | KTM | 525 MXC-G |
| 2000-2002 | KTM | 520 EXC |
| 2008-2012 | KTM | 525 XC ATV |
| 2003-2007 | KTM | 525 EXC |
| 2004-2005 | KTM | 525 SMR |
| 2007 | KTM | 525 SX Racing 4-Stroke |
| 2004-2006 | KTM | 525 EXC-G Racing 4-Stroke |
| 2000-2002 | KTM | 520 EXC Racing 4-Stroke |
| 2003-2006 | KTM | 525 SX |
| 2000-2002 | KTM | 520 SX |