Description
Wossner - 09106136 - Piston Kit - 87.96 mm - Husqvarna | KTM
Features
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
Specs
| Riding Style | Street |
| Model | Pro Series |
| Style | Standard Size B |
| Piston Size Metric | 87.96 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore - Oversize | +0,01 mm |
| Piston Material | Forged |
| Stroke Length Metric | 57.50 mm |
| Units | Kit |
| Compression Ratio Imperial | 12.5:1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Aluminum Alloy |
| Bore - Oversize Metric | +0.01 mm |
| Bore Size Metric | 88.01 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
Fitment
| 2017-2019 | Husqvarna | FE350 |
| 2017-2019 | KTM | 350 EXC-F |