Description
K & N - 10113180 - OE Replacement High-Flow Air Filter - Yamaha
Features
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
- Replacement Part for OEM Number(s):2JX144510000
Specs
| Product Name | Air Filter |
| Width Imperial | 4.49'' |
| Width Metric | 114.00 mm |
| Length Imperial | 6.46'' |
| Length Metric | 164.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Base Color | Red |
| Width | 114,00 mm (4,49'') |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish | Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Length | 164,00 mm (6,46'') |
| Type | OE Replacement |
| Filter Height Imperial | 0.50'' |
Fitment
| 1990-2025 | Yamaha | TW200 |