Description
K & N - RC231 - Universal Clamp-On Air Filter - 40 mm
Features
- Match the OD of your carb throat with the ID of the filter
Specs
| Filter Shape | Tapered |
| Filter Height Metric | 76.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Flange Position | Centered |
| Riding Style | Street |
| Inside Diameter Imperial | 40.00 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Color/Finish | Red |
| Filter Shape | Round |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
| Filter Height Imperial | 3.00'' |
| Product Name | Air Filter |
| Features | Washable |
| Riding Style | ATV |
| Inside Diameter | 40,00 mm (1-9/16'') |
| Model | Universal |
| Riding Style | UTV |
| Color/Finish | Black |
| Filter Height | 76,00 mm (3,00'') |
| Inside Diameter Metric | 1-9/16'' |
| Riding Style | Off-Road |
| Style | Clamp-On |
Fitment
| 1978-1979 | Suzuki | GS550E |
| 1975-1978 | Honda | CB750F |