Description
Wiseco - 09103924 - Piston Kit - 102.00 mm - Honda
Features
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
Specs
| Engine Type | 4-Stroke |
| Skirt Coating | ArmorGlide® |
| Units | Kit |
| Bore Size Metric | 102.00 mm |
| Displacement | 675 cc |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length Metric | 82.60 mm |
| Piston Diameter Metric | 101.92 mm |
| Compression Ratio Imperial | 10.0:1 |
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | ATV |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Riding Style | UTV |
| Bore - Oversize | Standard |
Fitment
| 2006-2023 | Honda | TRX680FA FourTrax Rincon |
| 2014-2025 | Honda | SXS700M2 Pioneer 700 |