Description
Epi - PDS2 - Secondary Spring - Orange
Features
- 5% tolerance for consistency
- Spring has a tab on each end for preload
- For all Polaris snowmobile button-style clutches
- For all non-EBS ATV clutches (EXCEPT: 325 Sportsman ACE Non-EBS '14-'15, 570 Ranger Mid-Size Non-EBS '14-'17, 570 Ranger Crew Mid-Size Non-EBS '14-'17, 570 Ranger Full-Size Non-EBS '15, 570 Ranger Crew Full-Size Non-EBS '15, 570 RZR Non-EBS '14-'15, 570 Sportsman ACE Non-EBS '15, 900 Ranger Non-EBS '14-'16, 900 Ranger Crew Non-EBS '14-'16, 900 RZR Non-EBS '15, 900 RZR S Non-EBS '15)
Specs
| Riding Style | UTV |
| Compressed Load Metric | 37.5 kg |
| Installed Load Metric | 22 kg |
| Riding Style | Snow |
| Color/Finish | Orange |
| Compressed Length Imperial | 1.25'' |
| Installed Load Imperial | 49 lb |
| Type | Clutch |
| Installed Length Imperial | 2.5'' |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Product Name | Spring |
| Style | Secondary (Driven) |
| Compressed Load Imperial | 83 lb |
| Material | Chrome Silicon |