Description
K & N - 10114774 - High-Flow Air Filter - Honda
Features
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multi-layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride
- Made in the USA for over 50 years
Specs
| Filter Height | 25,00 mm (1,00'') |
| Base Color | Red |
| Filter Height Metric | 25.00 mm |
| Filter Shape | Square |
| Product Name | Air Filter |
| Features | Reusable |
| Model | High-Flow |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Length Metric | 133.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish | Red |
| Length | 133,00 mm (5,24'') |
| Material | Rubber |
| Width Imperial | 4.61'' |
| Width Metric | 117.00 mm |
| Features | Washable |
| Filter Height Imperial | 1.00'' |
| Length Imperial | 5.24'' |
| Units | Each |
| Width | 117,00 mm (4,61'') |
Fitment
| 2021-2024 | Honda | CRF300L |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L Rally |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L Rally ABS |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L ABS |