Description
K & N - 10111735 - OE Replacement High-Flow Air Filter - KTM/Husqvarna
Features
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
- Replacement Part for OEM Number(s):76506015000,76506015100,FM52620
Specs
| Features | Washable |
| Riding Style | Street |
| Filter Shape | Panel |
| Base Color | Red |
| Model | High-Flow |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish | Red |
| Length Metric | 198.00 mm |
| Width Imperial | 7.80'' |
| Length Imperial | 7.80'' |
| Filter Height Imperial | 1.625'' |
| Width Metric | 198.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Length | 198,00 mm (7,80'') |
| Width | 198,00 mm (7,80'') |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
Fitment
| 2016-2024 | Husqvarna | 701 Supermoto |
| 2012-2024 | KTM | 690 SMC-R |
| 2016-2021, 2023-2024 | Husqvarna | 701 Enduro |
| 2009-2024 | KTM | 690 Enduro R |
| 2008-2011 | KTM | 690 SMC |
| 2008-2011 | KTM | 690 Enduro |
| 2022 | Husqvarna | Enduro 701 |