Wiseco - 534M07200 - Piston Kit - 72.00 mm - Suzuki LT250R QuadRacer
SKU:
534M07200
Lead Time:
Ships In 2-3 Business Days
Shipping:
Description
Features
  • Durability, longevity and increased horsepower
  • Innovative forging design and piston skirt provide maximum horsepower and torque
  • Features forged pistons, rings, wrist pins, and circlips
  • Cylinder sleeves must be purchased separately.
Specs
Bore - Oversize+2,00 mm
Engine Type2-Stroke
Product NamePiston Kit
Piston Diameter Metric71.92 mm
Stroke Length Metric64.80 mm
Bore - Oversize Metric+2.00 mm
Compression Ratio ImperialStock
Riding StyleATV
Skirt CoatingNon-Coated
Displacement247 cc
Engine CoolingLiquid Cooled
Piston Material4032 Aluminum Alloy
Piston MaterialForged
Bore Size Metric72.00 mm
ModelPro-Lite
Stroke Length64,80 mm