Description
Wiseco - 09104149 - Piston Kit - 83.00 mm - Can-Am
Features
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
Specs
| Bore - Oversize Metric | +1.00 mm |
| Compression Ratio Imperial | Stock |
| Skirt Coating | ArmorGlide® |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | ATV |
| Stroke Length Metric | 47.00 mm |
| Bore - Oversize | +1,00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Piston Diameter Metric | 82.95 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Bore Size Metric | 83.00 mm |
| Displacement | 496 cc |
| Model | Forged Series |
Fitment
| 2008-2013 | Can-Am | Renegade 500 |
| 2007-2010 | Can-Am | Outlander 500 HO 4x4 EFI |
| 2013 | Can-Am | Outlander 500 EFI DPS |
| 2011-2013 | Can-Am | Outlander 500 EFI XT |
| 2007-2010 | Can-Am | Outlander 500 HO 4x4 EFI XT |
| 2010 | Can-Am | Outlander 500 HO 4x4 EFI XT-P |
| 2011-2013 | Can-Am | Outlander 500 EFI |