Description
Wiseco - 4670M06700 - Piston Kit - 67.00 mm - Kawasaki
Features
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
Specs
| Compression Ratio Imperial | 9.3:1 |
| Piston Diameter Metric | 66.95 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size Metric | 67.00 mm |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize Metric | Standard |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length Metric | 61.00 mm |
| Displacement | 215 cc |
| Product Name | Piston Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | ATV |
| Model | Forged Series |
Fitment
| 2003 | Kawasaki | KLF 220 Bayou |
| 1988-2002 | Kawasaki | KLF220 Bayou |