Description
Wiseco - 4782M08100 - Piston Kit - 81.00 mm - Arctic Cat | Kawasaki
Features
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
Specs
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Riding Style | ATV |
| Displacement | 633 cc |
| Stroke Length Metric | 63.00 mm |
| Bore Size Metric | 81.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Diameter Metric | 80.95 mm |
| Compression Ratio Imperial | 11.0:1 |
| Bore - Oversize | +1,00 mm |
| Bore - Oversize Metric | +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
Fitment
| 2004-2006 | Arctic Cat | 650 V-2 4x4 Auto |
| 2004, 2006 | Arctic Cat | 650 V-2 4x4 Auto LE/TS |
| 2005-2010 | Kawasaki | KVF650 Brute Force 4x4 |
| 2005-2007 | Arctic Cat | V-2 650 LE Automatic 4x4 |
| 2007 | Arctic Cat | V-2 650 Automatic 4x4 |
| 2002-2003 | Kawasaki | KVF650 Prairie 4x4 |