Description
Wsm - 01084005 - Piston Kit - 73.50 mm - Kawasaki
Features
- Features improved E-clip design
- Contains piston, rings, pin and clips
- Additional rings available separately
- Order one per cylinder.
Specs
| Product Name | Piston Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | Aluminum |
| Riding Style | Watercraft |
| Bore - Oversize Metric | +0.50 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +0,50 mm |
| Bore Size Metric | 73.50 mm |
Fitment
| 1997-2006 | Kawasaki | JT900 900STX |
| 1995-1997 | Kawasaki | JH900 900ZXi |
| 2001-2002 | Kawasaki | JT900 900STS |