Description
Yuasa - 21130755 - AGM Battery - YTX20H
Features
Specs
| Weight Imperial | 14.4 lb |
| Battery Maximum Charge Rate | - |
| Length Imperial | 6-7/8'' |
| Width Imperial | 3-7/16'' |
| Acid | Factory Activated |
| CCA/Ampere | 310 A |
| Color/Finish | Black |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Volts | 12 V |
| Model | YTX |
| Height Imperial | 6-1/8'' |
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 18 Ah |
Fitment
| 1986-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1986-1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1988-1996 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1987, 1989-1996 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1988 | Harley-Davidson | Sportster 1100 XLH |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1986, 1988 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1987-1996 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |