Description
Epi - KSS3 - Secondary Spring - Black
Features
- All EPI springs are manufactured using a 5% tolerance - the lowest in the industry
Specs
| Style | Secondary (Driven) |
| Compressed Length Metric | 32 mm |
| Installed Load Metric | 52 kg |
| Color/Finish | Black |
| Compressed Load Imperial | 220 lb |
| Compressed Load Metric | 100 kg |
| Units | Each |
| Compressed Length Imperial | 1.25'' |
| Installed Length Imperial | 2.5'' |
| Product Name | Spring |
| Riding Style | UTV |
| Compressed Length | 32 mm (1,25'') |
| Installed Load | 52 kg (115 lb) |
| Material | Chrome Silicon |
| Type | Clutch |
| Compressed Load | 100 kg (220 lb) |
| Installed Length | 64 mm (2,5'') |
| Installed Length Metric | 64 mm |
| Installed Load Imperial | 115 lb |
| Riding Style | ATV |
Fitment
| 1984-1987, 1997-2003, 2007-2017 | Kawasaki | KVF 700 Prairie 4x4 |
| 2003, 2010-2015 | Kawasaki | KFX 700 |
| 2006-2007 | Suzuki | LT-V 700 F Twin Peaks 4x4 |
| 1997-2002, 2010-2016 | Kawasaki | KVF 360 Prairie 2x4 |
| 2007-2010 | Arctic Cat | V-2 650 Automatic 4x4 |
| 2005-2012 | Arctic Cat | V-2 650 LE Automatic 4x4 |
| 2013 | Kawasaki | KRT 750 Teryx4 4x4 |
| 2004-2005 | Suzuki | LT-V 700 Twin Peaks |
| 1997-2001, 2004-2017 | Kawasaki | KVF 650 Prairie 4x4 |
| 1997-2002, 2014-2016 | Kawasaki | KVF 360 Prairie 4x4 |
| 2010-2013 | Kawasaki | KRF 750 Teryx FI 4x4 LE Sport |
| 2005-2013 | Kawasaki | KVF650 Brute Force 4x4 |
| 2006-2009, 2011-2013 | Kawasaki | KVF650 Brute Force 4x4i |
| 2005-2019, 2021 | Kawasaki | KVF750 Brute Force 4x4i |
| 2004-2009 | Kawasaki | KFX700 |
| 2008-2013 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 LE |
| 2012-2013 | Kawasaki | KRT750 Teryx4 4x4 EPS |
| 2009-2013 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 |
| 2012 | Kawasaki | KRT750 Teryx4 4x4 |
| 2004-2006 | Arctic Cat | 650 V-2 4x4 Auto |
| 2004 | Arctic Cat | 650 V-2 4x4 Auto LE/TS |
| 2009 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 LE Sport |
| 2008 | Kawasaki | KRF750 Teryx 4x4 |
| 2003-2013 | Kawasaki | KVF360 Prairie 4x4 |
| 2003-2009 | Kawasaki | KVF360 Prairie 2x4 |
| 2004-2006 | Kawasaki | KVF700 Prairie 4x4 |
| 2004-2005 | Suzuki | LT-V700F Twin Peaks 700 4x4 |
| 2002-2003 | Kawasaki | KVF650 Prairie 4x4 |