Description
Epi - PEBS1 - Secondary Spring - Black
Features
- All EPI springs are manufactured using a 5% tolerance - the lowest in the industry
Specs
| Installed Length Imperial | 2.5'' |
| Installed Load | 33 kg (73 lb) |
| Riding Style | UTV |
| Compressed Length Metric | 32 mm |
| Style | Secondary (Driven) |
| Compressed Length Imperial | 1.25'' |
| Compressed Load | 54,5 kg (120 lb) |
| Compressed Load Imperial | 120 lb |
| Installed Length | 64 mm (2,5'') |
| Installed Load Imperial | 73 lb |
| Units | Each |
| Material | Chrome Silicon |
| Riding Style | ATV |
| Compressed Length | 32 mm (1,25'') |
| Installed Load Metric | 33 kg |
| Compressed Load Metric | 54.5 kg |
| Color/Finish | Black |
| Installed Length Metric | 64 mm |
| Product Name | Spring |
| Type | Clutch |