Description
Leakproof Seals - 7208 - Fork Seals - 30 mm ID x 40.5 mm OD x 10 mm T
Features
- Constructed from premium Buna-N rubber compound
- Reduces stiction 20% more than standard OEM seals
- Seals effectively in pressurized or non-pressurized forks
- Rated up to 200 psi, nearly four times greater than OEM
- Made in the U.S.A.
Specs
| Thickness Metric | 10.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Inside Diameter Metric | 30.00 mm |
| Outside Diameter Metric | 40.50 mm |
| Riding Style | Street |
| Thickness Imperial | 0.39'' |
Fitment
| 2000-2007 | Yamaha | TTR125 |
| 1976 | Kawasaki | KV100 |
| 1974-1976 | Yamaha | RD200 |
| 1988-1990 | Yamaha | DT50 |
| 1973-1977 | Suzuki | TC100 |
| 1971-1975 | Kawasaki | F7 |
| 1972-1975 | Kawasaki | G5 |
| 1974-1977 | Suzuki | TC125 |
| 1974-1975 | Suzuki | TM100 |
| 1974-1975 | Yamaha | YZ125 |
| 1971-1973 | Kawasaki | F6 |
| 1973 | Yamaha | ATMX |
| 1973 | Yamaha | CT3 |
| 1972 | Yamaha | CT2 |
| 1969 | Kawasaki | C2TR |
| 1976-1997 | Kawasaki | KE100 |
| 1976-1978 | Suzuki | RM100 |
| 1973-1977 | Suzuki | RV125 |
| 1974-1977 | Suzuki | TC185 |
| 1973-1977 | Suzuki | TS100 |
| 1973-1977 | Suzuki | TS185 |
| 1974-1976 | Yamaha | DT125 |
| 1974-1976 | Yamaha | DT175 |
| 1975-1976 | Yamaha | TY175 |
| 1973-1975 | Suzuki | TM125 |
| 1974-1975 | Yamaha | MX175 |
| 1971-1972 | Suzuki | TS125 |
| 1972 | Yamaha | AT-2 125 M |