Description
Moose Offroad - 16202147 - ND Series Foot Pegs - 1/2" Offset - Gas Gas/Honda
Features
- 57 mm wide x 90 mm long platform with aggressive tooth design for added grip
- Made for aggressive riders
- Available with 1/2" rear offset to allow more space
- Made in the U.S.A.
Specs
| Riding Style | Off-Road |
| Model | ND Series |
| Style | Offset |
| Units | Pair |
| Base Color | Silver |
| Length Imperial | 3-9/16'' |
| Offset Metric | 12.7 mm |
| Base Finish | Chrome |
| Features | Use OEM Springs |
| Offset Imperial | 1/2'' |
| Product Name | Foot Pegs |
| Width Metric | 57 mm |
| Color/Finish | Silver |
| Length Metric | 90 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width Imperial | 2-1/4'' |
Fitment
| 2000-2010, 2018-2019 | Gas Gas | EC 250 |
| 2000-2010, 2018-2019 | Gas Gas | EC 300 |
| 2019-2025 | Honda | CRF250RX |
| 2000-2002 | Gas Gas | EC 200 |
| 2004-2019 | Honda | CRF250X |
| 2002-2025 | Honda | CRF450X |
| 2002-2018 | Honda | CRF450 |
| 2002-2025 | Honda | CRF450RX |
| 1999 | Gas Gas | Enducross EC 200 |
| 1999 | Gas Gas | Enducross EC 250 |
| 1999 | Gas Gas | Enducross EC 300 |
| 2013 | Gas Gas | XC 250 |
| 2013 | Gas Gas | XC 300 |
| 2002-2008 | Honda | CR125 |