Description
Ngk Spark Plugs - BPR6ES - Spark Plug - BPR6ES
Features
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Riding Style | Street |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Hex Size Metric | 20.6 mm |
| Spark Gap Imperial | 0.043'' |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Spark Gap Metric | 1.1 mm |
| Heat Range | 6 |
| Model | BPR6ES |
| Riding Style | Off-Road |
| Spark Gap | 1,1 mm (0,043'') |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Thread Reach Metric | 19.1 mm |
Fitment
| 1983-1984, 1991 | BMW | R100 |
| 1982-1987 | BMW | R80RT |
| 1977-1983 | BMW | R80/7 |
| 1980-1984 | BMW | R100CS |
| 1980-1986 | BMW | R80G/S |
| 1979-1982 | Kawasaki | KZ1300 |
| 1978-1981 | Yamaha | XS1100 |
| 1980 | Kawasaki | KZ1300B |
| 2004-2005 | Gas Gas | Pampera 125 |
| 2004-2005 | Gas Gas | Pampera 280 |
| 1976-1977 | BMW | R75/7 |
| 1973-1976 | BMW | R90/6 |
| 1973-1976 | BMW | R90S |
| 1969-1973 | BMW | R75/5 |
| 1990-1995 | BMW | R100GS Paris-Dakar |
| 1983-1988 | Kawasaki | ZN1300 Voyager |
| 1987-1995 | BMW | R100GS |
| 1995-1996 | Moto Guzzi | 1100 California I |
| 1995-1996 | Moto Guzzi | 1100 Sport |
| 1995 | Moto Guzzi | 1100 Sport I |
| 1995-1996 | Moto Guzzi | 1100 California |
| 1992-1994 | BMW | R80R |
| 1976-1978 | BMW | R100/7 |
| 1982-1984 | BMW | R80ST |
| 2001 | Moto Guzzi | California Special |
| 2000-2001 | Moto Guzzi | V11 Sport |
| 1999 | Moto Guzzi | V11 Bassa |
| 2016-2018 | Yamaha | SR400 |
| 1992-1995 | BMW | R100R |
| 1988-1995 | BMW | R100RT |
| 1985-1987 | BMW | R80 |
| 1985-1986 | Yamaha | TY350 |
| 1981-1984 | BMW | R100T |
| 1982 | Yamaha | XJ1100 Maxim |
| 1980-1981 | Yamaha | SR500 |
| 1980-1981 | Yamaha | XT500 |
| 1976-1977 | Yamaha | XS360 |