Description
Parts Unlimited - 21130140 - Battery - 12N5-3B
Features
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
Specs
| Height Imperial | 5-1/8'' |
| Vent Location | Right |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.5 A |
| Length Imperial | 4-3/4'' |
| Riding Style | Off-Road |
| Volts | 12 V |
| Width Imperial | 2-5/16'' |
| Units | Kit |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Riding Style | Street |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Product Name | Battery |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Type | Conventional |
| Weight Imperial | 3.1 lb |
Fitment
| 1984 | Honda | NH125 Aero |
| 1967-1968 | Suzuki | T 200 X-5 Invader |
| 1969 | Yamaha | R3 Grand Prix 350 |
| 1969-1970 | Suzuki | T 350 Rebel |
| 1969-1970 | Yamaha | DS6 |
| 1969 | Suzuki | T305 |
| 1971-1972 | Suzuki | T350 |
| 1969 | Suzuki | TC305 |
| 1967-1968 | Suzuki | TC 200 Stingray |
| 1969 | Suzuki | X6 Hustler 250 |
| 1986 | Yamaha | SRX600 |
| 1985 | Suzuki | SP600 |
| 1983-1984 | Honda | NH80 Aero |
| 1982-1983 | Honda | C70 |
| 1982-1983 | Yamaha | XT550 |
| 1973-1977 | Suzuki | GT250 |
| 1972-1975 | Suzuki | TS400 |
| 1972 | Suzuki | T250 |
| 1969 | Husqvarna | TC 250 |