Description
Parts Unlimited - FS020 - Front Fork Seals - 39 mm ID x 52 mm OD x 11 mm T
Features
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
Specs
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Inside Diameter Metric | 39.00 mm |
| Outside Diameter Metric | 52.00 mm |
| Riding Style | ATV |
| Riding Style | Street |
| Material | Rubber |
| Thickness Metric | 11.00 mm |
Fitment
| 1988-1991 | Suzuki | Intruder 750 G |
| 1983-1985 | Honda | CB650SC Nighthawk |
| 1983-1984 | Honda | VF750F V45 Interceptor |
| 1983 | Honda | CB1000C Custom |
| 1980-1983 | Honda | GL1100 Gold Wing |
| 1981-1982 | Honda | CB900F 919 |
| 1980-1983 | Honda | GL1100A Gold Wing Aspencade |
| 1983 | Honda | VT750C Shadow (A.C.E) Deluxe |
| 1983 | Honda | VT750C Shadow (A.C.E.) |
| 1988 | Honda | VF750C Magna V45 |
| 1983 | Honda | VT750C Shadow Aero |
| 1988 | Honda | VF750C Magna |
| 1985-1987 | Honda | VF700C Magna |
| 1984-1987 | Honda | VT700C Shadow |
| 1983-1987 | Honda | XL600R |
| 1985-1986 | Honda | ATC250R |
| 1984-1985 | Honda | VF700F Interceptor |
| 1984-1985 | Honda | XL350R |
| 1983 | Honda | CB1100F |
| 1983 | Honda | CX650C Custom |
| 1980-1983 | Honda | GL1100I Gold Wing Interstate |
| 1983 | Honda | VT750C Shadow |
| 1981-1982 | Honda | CB900F Super Sport |
| 1981-1982 | Honda | CBX |
| 2005-2007 | Suzuki | VS Boulevard 800 G |
| 1983 | Honda | CB1000C |
| 2005-2007 | Suzuki | VS Boulevard 800 GL |