Description
Brembo - 07HD13SA - PRIME Sinter SA Brake Pads
Features
- Sintered compound is characterized by excellent efficiency in all conditions of use
- It is the ideal alternative to original pads
- This compound is characterized by low wear, which guarantees long life and suitable mileage
- Brembo Sinter Pads are made for rider like you looking for reliability and performance on your daily commute or long rides
- Made of high-quality material trusted by motorcycle manufacturers, designed for control, precision and durability in both hot and cold
Specs
| Length | 101,6 mm (4'') |
| Product Name | Brake Pad |
| Width Imperial | 1-25/32'' |
| Length Metric | 101.6 mm |
| Length Imperial | 4'' |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Style | Sintered Series |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Width | 45,4 mm (1-25/32'') |
| Width Metric | 45.4 mm |
Fitment
| 2004-2013 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2012-2013 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2013 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |