Description
Wiseco - 09030367 - Piston Kit with Gaskets - 100.50 mm - Yamaha
Features
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
Specs
| Bore Size Metric | 100.50 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Skirt Coating | ArmorGlide® |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Displacement | 660 cc |
| Compression Ratio Imperial | 11.0:1 |
| Riding Style | ATV |
| Type | Top End |
| Piston Diameter Metric | 100.42 mm |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Stroke Length Metric | 84.00 mm |
Fitment
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |