Description
Wiseco - 4675M07150 - Piston Kit - 71.50 mm - Yamaha
Features
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
Specs
| Bore - Oversize | +0,50 mm |
| Piston Diameter Metric | 71.45 mm |
| Riding Style | ATV |
| Stroke Length Metric | 58.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size Metric | 71.50 mm |
| Compression Ratio Imperial | 8.7:1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Displacement | 229.6 cc |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize Metric | +0.50 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
Fitment
| 2007-2009 | Yamaha | YFM250 Big Bear |
| 1996-1998 | Yamaha | Timberwolf 250 U 4x2 |
| 2005-2006 | Yamaha | YFM250 Bruin |
| 2000-2004 | Yamaha | YFM250 Bear Tracker |
| 1994-2000 | Yamaha | YFB250FW Timberwolf 4x4 |
| 1992-1998 | Yamaha | YFB250 Timberwolf 2x4 |