Description
Wiseco - 431M07150 - Piston Kit - 71.50 mm - Honda
Features
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
Specs
| Bore Size Metric | 71.50 mm |
| Displacement | 248 cc |
| Bore - Oversize Metric | +1.50 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter Metric | 71.45 mm |
| Stroke Length Metric | 64.40 mm |
| Engine Cooling | Air Cooled |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +1,50 mm |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Off-Road |
Fitment
| 1981-1984 | Honda | ATC250R |
| 1978-1980 | Honda | CR250R |