Description
Wsm - 01080205 - Piston Kit - 77.50 mm - Yamaha
Features
- Features improved E-clip design
- Contains piston, rings, pin and clips
- Additional rings available separately
- Order one per cylinder.
Specs
| Bore Size Metric | 77.50 mm |
| Bore - Oversize | +0,50 mm |
| Bore - Oversize Metric | +0.50 mm |
| Riding Style | Watercraft |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Piston Material | Aluminum |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
Fitment
| 1990-1993, 1995-1996 | Yamaha | WRA650 WaveRunner III |
| 1991-1995 | Yamaha | WRB650 WaveRunner VXR |
| 1990-1993 | Yamaha | SJ650 Super Jet |
| 1991-1993 | Yamaha | WR650 WaveRunner LX |